Czy łatwo prowadzić firmę ?

Czy łatwo prowadzić firmę ?

Wiele osób dziwi się nieco, że prowadzę własną firmę, będąc niepełnosprawnym. Dla mnie nie ma w tym nic dziwnego, a samo posiadanie firmy od dawna było moim celem. Cele jak wiadomo trzeba realizować, a nie tylko o nich myśleć, dlatego pierwszą swoją firmę założyłem już w 2013 roku.

Obliczanie kwoty ZUS

 

Od 2013 roku wysokość składek ZUS zwiększyła się, a miesięczna kwota moich opłat wynosi teraz 1163zł (stan na grudzień 2018).  Jako niepełnosprawny, otrzymuję jednak dofinansowanie z PFRON, które sprawia, że skutki opłacania ZUS nie są aż tak bolesne. Przysługuje mi także zwolnienie ze składki zdrowotnej, ale tylko w jednym przypadku. Nie mogę mianowicie przekroczyć 500zł przychodu netto. Co to oznacza w praktyce ? Mały misz-masz. Jeżeli w danym miesiącu mój przychód wyniesie 500zł – nie zapłacę składki zdrowotnej, jeśli jednak będzie wyższy – będę musiał ją opłacić, a co za tym idzie – zarobię o 300zł mniej. Łatwo jest więc obliczyć, że pomiędzy progiem 500 a 800 złotych przychodu mój rzeczywisty zysk będzie mniejszy, niż gdybym zarobił chociażby 400 złotych.

Nie jest tak źle

 

Ogólnie jednak nie narzekam, a gdy ktoś pyta mnie, czy łatwo prowadzić firmę, odpowiadam, że tak. Samo pojęcie prowadzenia firmy jest często demonizowane, głównie przez osoby, które tego nigdy wcześniej nie robiły. Na szczęście nie jest tak źle – trzeba mieć tylko dobrego księgowego, który ogarnie za nas wszystkie sprawy podatkowe. Nawet jeżeli wydaje nam się, że sami sobie poradzimy z wyliczeniem podatku, zawsze jest prawdopodobieństwo, że coś pójdzie nie tak.

Posiadanie własnej działalności to wielowątkowe zagadnienie, dlatego można by o nim pisać godzinami, a same posty mogłyby mieć długość kilkunastu, lub kilkudziesięciu stron. Jeżeli macie dodatkowe pytania związane z tym, jak prowadzi się własną firmę, bo na przykład sami zastanawiacie czy łatwo prowadzić firmę, dajcie o tym znać w komentarzach. Postaram się zebrać Wasze sugestie w całość i przygotować kolejną, bardziej szczegółową notkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top